Z posledního globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že i když mezi českými zaměstnanci (64 % dotazovaných) stále převládá tradiční způsob práce, tj. v kanceláři během běžné pracovní doby, oproti zbytku světa zaostávají v osobním pracovním kontaktu se svými kolegy. Tuzemští zaměstnanci mají také ze všech zkoumaných zemí nejnižší možnost svobodně se rozhodovat a organizovat svou práci.
I když téměř 80 % respondentů v průzkumu uvádí, že by ocenili agilní způsob práce, jen čtvrtina jich takto pracuje. K výhodám práce odkudkoliv a mimo běžné pracovní hodiny podle nich patří jak možnost udržovat rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, tak i podpora produktivity, tvořivosti a spokojenosti s prací. Na druhou stranu 44 % z nich uvádí, že agilita způsobuje velký tlak na jejich osobní život, neboť se nikdy necítí být „odpojeni“ od práce. Možná i proto dává 49 % českých zaměstnanců stále přednost tradičnímu způsobu práce v kanceláři a pod flexibilitou si představuje zejména pružnou pracovní dobu.
Česká republika je v míře agility práce na spodních příčkách světového žebříčku (26 %). V agilním prostředí dnes globálně pracuje již 41 % lidí, v Indii dokonce 64 %. „I když se u nás o mobilitě, pružné pracovní době či home office živě diskutuje, nabídka ze strany českých zaměstnavatelů stále neodpovídá preferencím zaměstnanců,“ komentuje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad, a dodává: „Tohle by se mělo změnit zejména s nástupem generace mileniálů, pro které je flexibilita alfou a omegou a kteří již brzy budou tvořit na trhu práce nejsilnější skupinu.“
Z průzkumu vyplynul ještě další zajímavý moment, a sice že Čechům chybí osobní kontakt s kolegy, a to i přesto, že ve valné většině pracují z kanceláře. Pouze 55 % českých zaměstnanců totiž v průzkumu uvedlo, že mají v kanceláři pravidelně osobní schůzky nebo týmová setkání, aby se mohli vzájemně informovat a spolupracovat se svými kolegy. Pětina respondentů pak osobní setkání supluje virtuálními týmovými schůzkami prostřednictvím online a videokonferencí. „V osobním kontaktu se svými kolegy Češi zaostávají za globálním průměrem, který činí 69 %. Češi se tak i v tomto aspektu dostali na samý konec žebříčku ze všech zkoumaných zemí,“ doplňuje Alžběta Honsová.
Česká republika je na posledním místě i v další oblasti – tuzemští zaměstnanci mají vůbec nejnižší možnost svobodně se rozhodovat a organizovat svou práci. Zatímco celosvětově tuto možnost uvádí 66 % dotazovaných, v ČR má tuto svobodu jen 44 % zaměstnanců.
Kompletní zpráva globálního průzkumu Randstad Workmonitor Q1 2018 je k dispozici ke stažení na: https://www.randstad.com/workforce-insights/randstad-workmonitor/