Nejteplejší období prázdnin se podle meteorologů právě blíží. Dalších 14 dnů má být tropických, nadprůměrných. Poklud můžete, vezměte si dovolenou a vyrazte někam pryč z měst – k vodě, do lesů nebo alespoň do hor. Prostě tam, kde je báječně, ale trošku chladněji. Užijte si prostě léto …. jen vy, léto, moře a pohoda. K vysokým teplotám samozřejmě patří i klimatizace, díky které můžeme ve vedrech přežít. Je ale důležité ji používat s rozmyslem, abyste si svůj čas odpočinku nezkazili. Čemu je lepší se vyvarovat?
Velké rozdíly teplot mohou způsobit nachlazení, angínu nebo šok
Pochopitelně – aby byla cesta co nejpříjemnější, nastavíte si v autě teplotu na 18°C. Venku ale rázem bude 35. V takovou chvíli stačí jen na chvilku vystoupit a nachlazení bere za své. A někdy se dokonce může rozjet ve velmi nepříjemnou angínu.
Díky velkým teplotním změnám může dojít také k teplotnímu šoku (zejm. u lidí s vyšším krevním tlakem), kdy se dostavují pocity na omdlení, závratě či zvracení. Je proto velice důležité dodržovat po celou dobu pitný režim a vždy před přechodem vyrovnat teploty ideálně na rozdíl 5°C.
Doprovodnými následky přehnaného používání klimatizace jsou chrapot, kašel, škrábání v krku, suchá kůže a podrážděné a zarudlé oči.
Studený vzduch vůbec nedělá dobře vašim kloubům
Nastavili jste si spolu s nízkou teplotou vysoké otáčky větráku? Tak to je snad ta nejhorší kombinace! Sice je vám příjemně, studený vzduch namířený přímo na vás ale může způsobit bolesti, či dokonce zablokování svalstva. Navíc tím dostávají pěkně zabrat vaše klouby: nejnáchylnějšími partiemi jsou krční páteř, ramena, bederní páteř a křížová oblast. V nejhorších případech může dojít také k zatuhnutí obličejových svalů či vážnějším dlouhodobějším obtížím.
V klimatizaci sídlí bakterie, o kterých ani nevíte
Nejsou to ale jen teplotní rozdíly, které mohou vaše zdraví potrápit. Přímo v klimatizaci se usazují bakterie, prachové částice, plísně a mikroby, které mohou napadnout imunitní systém.
„Důležitým prvkem při používání klimatizace je tedy její preventivní čištění, a to ideálně jednou do roka. Díky tomu se v ní nebudou hromadit plísně a bakterie, které se po zapnutí dostanou do interiéru vozidla,“ uvádí Jitka Jechová ze společnosti Toyota. Možností, jak klimatizaci čistit, se nabízí hned několik – využít můžete různé spreje, které pořídíte na bezinkách. Nicméně zmiňovanou velkou kontrolu je určitě lepší nechat profesionálům, například v rámci servisní prohlídky. „Klimatizaci je nejvhodnější čistit zejména na jaře, popř. před plným nástupem léta, protože v tomto období bude nejvíce vytížena. Ideální je proto nechat ji zkontrolovat a vyčistit v rámci jarní prohlídky v servisu, kdy na vše dohlídnou odborníci a můžete bez obav vyrazit na dovolenou,“ doplňuje Jechová.
Klimatizace není jediné řešení, aneb 5 tipů, jak si „zchladit hlavu“
Existují i jiné možnosti, jak se během horkých letních dní ochladit, a to ať už po cestě autem do vysněného letoviska, nebo už přímo na hotelovém pokoji, kde máme také tendenci často pouštět klimatizaci na plné obrátky.
- Základem je pitný režim. Ano, čeká vás sice více zastávek na benzínkách, ale věřte, stojí to za to! V létě vypotíme hodně vody, kterou je potřeba doplnit a vyhnout se tak dehydrataci. Ta může mít za následek, že vás kromě nesnesitelného vedra budou trápit také bolesti hlavy… Nejlepší je samozřejmě obyčejná neperlivá voda, ale nepijte ji rozhodně ledovou, ať si neuženete zápal plic. Když budete pít lehce vychlazenou pramenitou vodu, příjemně tělo ochladíte zevnitř, aniž byste museli čelit nepříjemným zdravotním následkům.
- Dávejte si studené obklady. Zkuste přiložit vlhkou látku na čelo, do zátylku a na tepny, které pak pomohou ochladit celé tělo. Uvidíte, jak se vám uleví.
- Ochlazují i některé potraviny, věděli jste to? Skvělé jsou například ředkvičky nebo okurka, která je během horkých letních dní spolehlivým pomocníkem pro tělesnou termoregulaci. Pomohou také ovocné a zeleninové šťávy či tropické ovoce jako pomeranč, kiwi či banán.
- Na dovolenou si tentokrát kromě slamáku přibalte i vějíř. Možná vám to přijde jako další „krám“ navíc, ale věřte, že toho nebudete ani na minutu litovat. Vějíř je skvělá pomůcka do parných dní, kdy se nehne ani stéblo trávy. Oceníte ho během cesty i v průběhu pobytu. Na pláži se z něj navíc stane elegantní módní doplněk, který dodá vašemu outfitu nádech tajemství a exotiky.
- Noste přírodní materiály, které chladí. Skvělý je len, hedvábí, bavlna. Oblečení z přírodních vláken je pro naši pokožku nejpříjemnější a uvidíte, jak skvěle se v něm budete cítit. Dobře totiž větrá a pomáhá odvádět pot, který pak nedráždí pokožku. Přírodní materiály jsou navíc hitem tohoto léta, takže výběr módních kousků je letos v obchodech opravdu nebývale veliký. Tak neváhejte a využijte toho!